معرفی وبلاگ
بسم الله الرحمن الرحيم/سلام/ به شهرگلشن موسيه باد حدفاصل شهرستان هاي: دهاقان و شهرضا -خيلي خوش آمديد عزيز! شهرگلشن نام جديد شهرماست و موسيه باد- به زبان محلي - نام قديم شهر ما يعني موسي آباد- است. حضور شما را به وبلاگ هاي فرهنگي شهرگلشن خوش آمد مي گوييم! .....................
صفحه ها
دسته
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 40797
تعداد نوشته ها : 261
تعداد نظرات : 0
Rss
طراح قالب
حمید رضا علیخانی

.......................................................

https://article.tebyan.net/362291/%DA%A9%D8%AA%D8%A7%D8%A8-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D9%86%D9%88%D8%AC%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%A7%D9%86%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%A7%D9%85%D8%A7%D9%85-%D8%B9%D9%84%DB%8C-%D8%B9-

........................................................... 

کتاب های نوجوانانه درباره امام علی (ع) 

معرفی چند کتاب برای آشنایی بیشتر کودکان و نوجوانان با حضرت امیر المومنین علی(ع). 

منیژه خسروی-بخش کتاب و کتابخوانی تبیان
کتاب درباره امام علی

آن سه مرغابی/ فریبا کلهر

کتاب داستان زندگی امام علی (ع) از زمان آغاز خلافت تا شهادت ایشان را روایت می‌کند. شخصیت اصلی داستان کودکی به نام رشید است که با مادرش زندگی می‌کند. عنوان کتاب برگرفته از سه مرغابی معروف است که روز شهادت امام علی(ع) در خانه او بوده‌اند و هنگام رفتن ایشان به سمت مسجد به نحوی مانع رفتن امام می‌شوند.

بچه‌ها و حضرت علی(ع) مصطفی رحماندوست 

امیر مومنان(ع) مردی که رشادت‌هایش برای اسلام بی‌نظیر بوده است همیشه  به کودکان عشق می‌ورزید و به آنها احترام می‌گذاشت و به خوبی و مهربانی با آنها رفتار می‌کرد. کتاب «بچه‌ها و حضرت علی(ع) » شامل هفت حکایت کوتاه و دلنشین از رفتار  امام علی(ع) با کودکان  است مخاطب اصلی این کتاب گروه سنی ج است. 

با علی یا علی/فریبا کلهر 

مجموعه «با علی، یا علی» داستان‌هایی است از پیامبر(ص) و دخترشان حضرت فاطمه(س) به همراه چند امام معصوم دیگر، هر کدام در یک جلد. داستان‌هایی که گاه از زبان یکی از یاران ایشان نقل می‌شود و گاهی هم از زبان یک لباس؛ اما هر چه باشد شیرین است و خواندنی. حکایت‌ها‌ شیرین هستند و به دل می‌نشینند.

چه شمشیر زیبایی/ مجید ملامحمدی

قصه‏ها در یادِ من و تو مى‏ماند و در لایه‏هاى عمیقِ ذهن و ضمیر ما رسوخ مى‏کند و رفیقِ همیشگى زندگى مى‏شود. پس بکوشیم تا دوستان و همراهانِ مشفق و دل‏سوزى انتخاب کنیم و زندگى آینده‏ خود را با یادها و خاطره‏هایشان، شکوفا سازیم.این مجموعه چهارده جلدى، قصه‏هایى کوچک از زندگانى چهارده معصوم(ع) را به قلمى روان به تصویر کشیده است.در این کتاب، داستان‏هایى آموزنده از زندگانى امام على(ع) مى‏خوانیم و خاطره‏ها را در آغوشِ محبتش ورق مى‏زنیم.مجید ملامحمدی در حوزه کودک و نوجوان کتب بسیاری را نگارش کرده است. 

ماه در چاه/شهرام شفیعی 

این کتاب مشتمل بر چند داستان مذهبی است به منظور آشنایی  کودکان و نوجوانان با شخصیت و زندگی‌نامه امیرمومنان علی(ع) که در آن  نمونه‌هایی از شجاعت و ایثار و بخشش ایشان را ذکر کرده ‌است. در این کتاب تلاش شده تا به کمک زبانی شاعرانه، حوادث بین مقطع تاریخی(ولادت در کعبه و شهادت در محراب مسجد) به بهترین وجهی در پیش چشم مخاطبان نوجوان قرار گیرد. از شهرام شفیعی 35 ساله تا کنون کتب بسیاری به چاپ رسیده است. کتاب‌های شفیعی تا کنون موفق به دریافت چندین جایزه شده‌اند. این کتاب موفق به دریافت سه جایزه از جشنواره‌های کتاب کودک و نوجوان شده.

یک باغ لبخند/محمد پور وهاب

 کتاب مجموعه ای است از بعضی وقایع در زندگی پیامبر(ص) و حضرت علی(ع) و فرزندانش که به صورت داستان روایت شده‌اند. هر کدام از این وقایع می تواند خستگی جویندگان راه فضیلت را به لذت تبدیل کند و آبی بر عطش معنوی آنها باشد.نویسنده با زبان ساده و روان خوانندگان را به مهمانی منش و اخلاق آن بزرگان می برد و باغ لبخند را در قلب جوینده آنها شکوفا می سازد. تصویرگی این کتاب بر عهده محمد حسین صلواتیان است. مخاطب اصلی این کتاب گروه سنی ج می‌باشد.

110 داستان دوران جوانی امیرالمومنین امام علی (ع) 

نشر سروش در راستای معرفی سیره بزرگان اسلام و اهل بیت(ع) اقدام به انتشار کتابی کرده که در آن  یکصد و ده داستان کوتاه و واقعی از زندگی آن حضرت را در هفت فصل موضوع بندی و ارائه کرده است.نکته قابل توجه در مورد این کتاب این است که قطعه ها و داستان‌های کتاب همگی مستند به منابع معتبر هستند که در پانوشت صفحات به آن منابع اشاره شده است.

یک کاسه شیر/ محسن پرویز 

«یک کاسه شیر» توصیفی از صحنه شهادت حضرت علی (ع) است که در قالب داستانی کودکانه روایت می شود.این کتاب در 24 صفحه برای گروه سنی ب و ج به چاپ رسیده است. کتاب با زبانی ساده صحنه شهادت امام علی (ع) را برای بچه ها به تصویر کشیده. 

جنگجوی جوان/مسلم ناصری 

داستان این کتاب درباره دوران 25 ساله دوری امام علی (ع) از سیاست است. در این اثر زوایایی از زندگی و کار کردن امام علی (ع) برای مخاطبان نوجوان به گونه داستانی تشریح شده است. در مجموعه حاضر، دوازده داستان از زندگی امام علی، علیه‌السلام، روایت شده است. عناوین برخی از داستان‌ها عبارت است از: نوری در کعبه، هدیه، یاور کوچک، چهل خنجر و یک بدن، اناری از بهشت، روز تلخ و شب شیرین و ماه قطعه‌قطعه شده. عنوان کتاب برگرفته از یکی از عناوین است که در آن داستان نبرد شجاعانه و جوانمردانه حضرت علی (ع) با عمر بن عبدود در جنگ خندق روایت شده است.

امام علی(ع) برای دبستانی‌ها /حسین فتاحی

در زمینه آشنایی با حضرت علی(ع) تا کنون کتب بسیاری نگاشته شده است که هر کدام نقاط گوشه‌ای از زندگی سراسر نور آن حضرت را در بر می‌گیرد. انتشارات قدیانی مجموعه‌ای 14 جلدی را روانه بازار کرده است که در  آن 14 قصه از 14 معصوم برای گروه‌ سنی ج روایت شده است.  «امام علی(ع) برای دبستانی‌ها» دومین جلد از این مجموعه است که در آن بخشی از زندگانی حضرت علی(ع) با تصویرگری محمدرضا دادگر روایت شده است. زبان کودکانه و بیان ساده در کنار تصاویر کتاب به ارتباط مخاطب با کتاب کمک بسزایی می‌کند.

هدیه شیرین/مسلم ناصری

کتاب هدیه شیرین به بیان داستان‌هایی از امیرمومنان علی(ع) پرداخته است که یکی از آنها داستان ایمان آوردن حضرت علی(ع) به رسالت پیامبر اسلام است. یتیم‌نوازی‌های شبانه و قضاوت‌های عادلانه و برخورد با کودکان و.... از موضوعاتی است در که در کتاب به آن ها پرداخته شده است که مطالعه هر کدام از آنها می‌تواند برای ما مفید و سازنده باشد. این داستان‌ها به صورت مصور و برای گروه سنی ب تالیف شده است. 

آفتاب در محراب/هاجر صفائیه، الهه زمان وزیری 

آفتاب در محراب عنوان جلد 2 مجموعه کتاب«چهار خورشید و یک آفتاب» است که  به زندگی ائمه معصومین و سیره آنها می‌پردازد. قالب روایت گونه و همچنین قلم جذاب نویسندگان این مجموعه ب گیرا و دلنشین است. در کتاب پیش رو صد داستان روایت شده که منابع آن نیز همگی در پایان کتاب ذکر شده .

قصه های امام علی(ع) و یارانش /مژگان شیخی

در این کتاب 12 قصه از حضرت علی(ع) و یاران ایشان همچون مالک اشتر و ابوذر ذکر شده و با نگاهی به سیره عملی حضرت علی(ع) و یاران ایشان نگاشته شده است. در این کتاب خواننده با حوادث صدر اسلام  همچون جنگ جمل ، طلحه و زبیر نیز به نوعی آشنا می شود. نویسنده سعی کرده در خلال داستان ها برخی از نامه ها و خطبه های حضرت امیر المومنین(ع) در نهج البلاغه را که مستقیم و یا غیر مستقیم به نوعی با موضوع داستان در ارتباط است ،عنوان کند.


................................................


دسته ها :
X